Şimşek’ten dolar ve vergi artışı sorularına yanıt

Habertürk TV ve Bloomberg HT ortak yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında göreve geldiklerinde kuru serbest bıraktıklarını belirten Şimşek, kurda reel değersizleşme beklemediklerini söyledi.

Şimşek,son dönemde artan ek vergi geleceğine yönelik iddialarla ilgili olarak “Vatandaşa da piyasalara da iş alemine de sürpriz yapmayacağız” dedi. KDV, gelir vergisi ve kurumlar vergisinde genel artış olmayacağını belirten Şimşek, motorlu taşıtlar vergisinde ek ödeme olmayacağını da belirtti.

Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Programımızın özü enflasyonu tek haneye indirmektir. Şu anda fiyat istikrarından uzağız ama hedefimiz bu. İkinci hedefimiz borç oranını yüzde 40 seviyesinin altında kalıcı olarak tutmak. Üçüncü hedefimiz sürdürülebilir cari açıktır.

* Bu hedeflere ulaşmada bize ayak bağı olan kur korumalıdan çıkış hedefimiz var. Burada piyasaları bozmadan kademeli çıkış hedefliyoruz.

* Enflasyonda trend programla uyumlu bir şekilde. Ocak ayında enflasyon bir miktar yüksek çıktı. Şubat’ta onun devamı olabilir. Mart’tan itibaren enflasyon trende oturacaktır. Ama yıllık enflasyon yüksek kalacak.

* Biz geldiğimizde kuru serbest bıraktık. Geçici olarak enflasyonist etki oldu.

* Para politikası çalışacak. Kurda reel olarak değersizleşme görmeyecek.

* Maliye politikası tarafında enflasyonu yükseltecek bir adım atmayacağız.

* Vatandaşa da piyasalara da iş alemine de sürpriz yapmayacağız. OVP’deki vizyon neyse onu uygulayacağız. Orada vergi istisnalarını gözden geçireceğiz diyor. KDV, gelir vergisi, kurumlar vergisi genel oranlarında artış olmayacak. MTV’de bir düzenleme olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x