Altın fiyatlarında yükseliş!

ABD’de fiyat baskıları ve istihdam piyasasında zayıflamaya işaret eden verilerin ardından altın fiyatları yeni günde de primli seyrediyor.

Öte yandan  Avrupa’da merkez bankalarının faiz indirmeye başlaması doları güçlendirirken Euro, sterlin ve yenin değer kaybetmesini sağladı. 

Altının gram fiyatı, yüzde 0,30 yükselişle 2 bin 497 lira seviyesinde bulunuyor.

Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 082 liradan, Cumhuriyet altını 16 bin 281 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,18 artışla 2 bin 364 dolardan işlem görüyor.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın 2,497 TL

Çeyrek altın 4,082 TL

Yarım altın 8,121 TL

Cumhuriyet altını 16,450 TL

ONS altın 2,364 dolar

BAYRAM SONRASI KURDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

3 günlük bayram tatilinin ardından döviz kurları yükselişle başladı. Dün sabah saatlerinde 32,50 TL seviyelerinden 32,80 TL seviyelerine yükselen kur bugüne de 32,86 TL’den başladı. Euro ise 35,25 TL’den başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek temaslarda bulunmak üzere Londra’ya uçtu. Anadolu Ajansın’da yer alan habere göre Yatırım bankaları JP Morgan, Deutsche Bank ve Dome Group tarafından organize edilen toplantılar kapsamında Şimşek, portföy yatırımcıları, başlıca küresel yatırım fonları ve kredi derecelendirme kuruluşları ile bir araya gelecek.

Bakan Şimşek, bir kez daha dezenflasyon vurgusu yaptı. Bakan Şimşek Türkiye’nin enflasyonda keskin bir düşüş sürecinin eşiğinde olduğunu ifade ederek, enflasyonun gelecek yıl onlu seviyelere gerileyeceğini, bir sonraki yıl ise tek haneli seviyelere gerileyeceğini tahmin etti.

Piyasada gözler önümüzdeki hafta TCMB’nin açıklayacağı faiz kararında olacak. TCMB’nin politika faizini yüzde 50’de sabit bırakması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x